Nem tévedhetünk nagyot, ha azt állítjuk, hogy a nyílt kategóriában tervezik eltölteni a legtöbb időt a távpilóták drónjaik reptetésével. Az már más kérdés, hogy ezt sikerül-e szabályos keretek között megvalósítani. Már egy hónapja, hogy a hazai szabályozás is napvilágot látott, melyet előadások és magyarázó cikkek megjelenése követett, mégis naponta merülnek fel kérdések azzal kapcsolatban, hogy milyen követelményeket támasztanak a jogszabályok, és hogyan lehet ezeknek megfelelni ma Magyarországon.
Ezzel a cikkel szeretnénk abban segíteni, hogy átláthatóbb legyen a hatályos szabályozási környezet, ezért összegyűjtöttünk minden olyan információt, amiről úgy gondoltuk segítséget nyújthat a nyílt kategóriában drónozók, vagy a kicsit hivatalosabban – a nyílt kategóriában UAS műveletet végezni szándékozók számára.
Biztonságos drónozás
A repülés veszélyes üzem, ezért különös figyelmet kell fordítani környezetünk, a külső személyek, saját magunk és drónunk biztonságára. Nagyon fontos, hogy mindig törekedjünk arra, hogy a lehető legbiztonságosabb módon reptessünk. A repülés teljes ideje alatt a távpilóta kezében van az irányítás – övé a teljes felelősség is -, így ő az a személy, aki a legtöbbet tehet a művelet biztonságos kivitelezéséért.
A biztonságos repülés érdekében a távpilóta az alábbiakat teheti:
- ismeri a pilóta nélküli légijrámű rendszert (UAS-t),
- gyakorlattal rendelkezik az UAS irányításában,
- rendelkezik a megfelelő tanúsításokkal,
- ismeri a szabályozási rendszert,
- józan és egészséges,
- látótávolságon belül tartja az drónt,
- kerüli a veszélyes anyagok szállítását.Az itt felsorolt elvek követése jelentősen segít csökkenteni a kockázatot, valamint így felelhetünk meg a szabályozásoknak.